Ukoliko uočite da neko posluje mimo propisa i želite da prijavite te aktivnosti prava adresa su inspekcije. Inspekcije su organi u okviru državne ili lokalne uprave čiji je zadatak da kontrolišu poštovanje propisa i zakonitost rada svih pa i preduzetnika i privatnih privrednih društava. Najviše dodira sa subjektima koji posluju u sivoj zoni imaju poreska, tržišna i inspekcija rada.
Tokom pandemije korona virusa, Vlada Srbije je odgovorila i na potrebe građana da na jednostavan način prijave i druge oblike sive ekonomije te je u saradnji s NALED-om i Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) otvoren objedinjeni Kontakt centar republičkih inspekcija. Na ovaj način privreda i građani mogu da na jednom mestu prijave nepravilnosti u poslovanju koje se tiču svih inspekcija, bez potrebe da poznaju nadležnosti pojedinačnih inspekcijskih organa. Jedinstveni kontakt centar dostupan je na broju 011/ 6350-322 ili putem online formulara na sajtu www.inspektor.gov.rs.
Kontroliše da li se poreski obveznici pridržavaju poreskih propisa i da li redovno uplaćuju poreze i ostale dažbine.
Po pitanju nepravilnosti u vezi sa neizdavanjem fiskalnih isečaka, građani mogu prijaviti Poreskoj upravi telefonom na brojeve: 011/361 99 00 ili 011/347 90 61
Prijave za neizdavanje fiskalnih računa, kao i prijave za izdavanje lažnih i neodgovarajućih računa, kao što su predračuni, međuračuni ili takozvani blok-računi, možete podneti i putem specijalnih portala Poreske uprave - www.poreskialarm.rs ili www.poreskialarm.gov.rs.
Kontroliše zakonitost svih oblika trgovine i prodaje roba i usluga, izdavanje računa, poštovanje garancija i drugo.
Republička tržišna inspekcija nadležna je za:
Tržišna inspekcija postupa u situaciji kada trgovac:
Republičkoj tržišnoj inspekciji nepravilnosti mogu da se prijave na telefon 011 361 4334..
Informacije o tome kako da podnesete prijavu tržišnoj inspekciji i spisak dežurnih telefona sektorskih tržišnih inspekcija na teritoriji Republike Srbije možete pronaći ovde.
Kontroliše da li se poštuju prava zaposlenih i propisi o bezbednosti i zdravlju na radu.
Inspektorat za rad obavlja poslove inspekcijskog nadzora u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu i radnih odnosa propisanih Zakonom o radu, Zakonom o bezbednosti i zdravlju na radu, Zakonom o zabrani pušenja u zatvorenim prostorijama, Zakonom o privatnim preduzetnicima, Zakonom o privrednim društvima u delu koji se odnosi na bezbednost i zdravlje na radu, Zakonom o štrajku, Opštim kolektivnim ugovorom, kolektivnim ugovorima (posebnim i pojedinačnim), opštim aktima i ugovorima o radu kojima se uređuju prava obaveze i odgovornosti zaposlenih u organizacijama, pravnim licima i drugim oblicima organizovanja kao i ustanovama.
Inspekcija rada nadzire i primenu propisa o zaštiti od zlostavljanja na radu (mobinga), bez obzira na to da li je radnik prijavljen ili ne, da li je zaposlen u privatnom ili javnom sektoru, na puno ili deo radnog vremena, na neodređen ili određen period.
Primeri kada se treba obratiti inspekciji rada:
U slučaju da je poslodavac povredio prava radnika, da ne poštuju propise o zapošljavanju ili da su ugroženi zdravlje i bezbednost na radu, moguće je podneti prijavu Inspektoratu za rad Republike Srbije.
Prijava se može podneti odlaskom u kancelarije odeljenja/odseka inspekcije rada u upravnim okruzima ili Gradu Beogradu, telefonom ili e-mailom. Spisak svih kontakata možete preuzeti ovde.
Broj besplatne linije za anonimno prijavljivanje rada na crno je 0800 300 307.